Trčanje je jedan od tzv. mentalnih sportova, razmišljamo li o tome da zaista ishod utrke ovisi ne samo o fizičkoj spremi već i o tome koliko su trkači sposobni gurati svoje granice i “razgovarati sami sa sobom”. Promišljanje o trčanju može istovremeno smanjiti percepciju boli i neugode.
Najuspješnije utrke nisu odrađene samo uz puno fizičke spreme, već i uz promišljen mentalni trening, pa i plan. Na najtežem dijelu utrke trkači trebaju skupiti mentalnu snagu, ne fizičku, kako bi uspjeli istrčati stazu do kraja. Trčanje je jedan od tzv. mentalnih sportova, razmišljamo li o tome da zaista ishod utrke ovisi ne samo o fizičkoj spremi već i o tome koliko su trkači sposobni gurati svoje granice i “razgovarati sami sa sobom”. Promišljanje o trčanju može istovremeno smanjiti percepciju boli i neugode.
Međutim, pitanje je kako napraviti mentalni plan? Trkači bi trebali sami sebe naučiti kako živjeti u trenutku – uživati u svakom pokretu, udisaju i pogledu koje im pruža trčanje. Evo kako to možete vježbati i kod kuće!
Trening: krenite drugačije!
1) Pronađite svoj razlog zašto – Umjesto da samo zavežete tenisice i krenete trčati prazne glave, postavite si pitanje zašto to uopće radite i uđite u trčanje sa svjesnim ciljem. Svi smo drugačiji, pa će svatko od nas imati svoj razlog zašto, no postavljanje ovoga pitanja će izbalansirati vaše prednosti, mane i ciljeve i radit će u suradnji s vama da što prije dođete do njih.
2) Promijenite svoj start – Kod kretanja razmislite prvo o vašem okolišu (što mirišete, vidite, čujete?), onda napravite sken vašeg cijelog tijela (radite li kakve neobične tjelesne kretnje? Smeta li vas nešto?), a zatim razmislite na što ste fokusirani (na kraj staze ili na to kako je prekrasan dan?) – jer tako svom trčanju, ponovno, dajete vrijednost.
3) Pričajte sa sobom – Promišljeni mentalni plan uključuje unutarnji razgovor sa samim sobom. Ono će vam pomoći da ostanete jaki, fokusirani i prije svega pozitivni, čak i u najgorim trenutcima.
4) Budite strpljivi – Nećete uspjeti na prvu, ali ćete s vremenom uspjeti istrenirati svoj mozak da misli samo na ono što je u tom trenutku bitno: trčanje.
5) Promišljeno dišite nakon trčanja – Nakon trčanja sjednite zatvorenih očiju i fokusirajte se na disanje. Meditacija je fantastična za kraj trčanja. Ciljajte na 20 minuta i nemojte odustati brzo – baš kao i kod trčanja, prvih nekoliko minuta će vam biti čudno i možda neuspješno, no sve je u vježbanju i ponavljanju. Ono vodi do uspjeha!
6) Isprobajte jogu – Osim što će ove vježbe pomoći oporavku tijela, joga također pomaže pri usklađivanju pokreta s disanjem.
7) Monotaskajte – Multitasking je praktičan, ali kod trčanja probajte monotasking. To znači da se fokusirate da radite samo i isključivo jednu stvar. Ono vam pomaže da ostanete u trenutku. Trebat će vam malo prakse kako bi se naviknuli na monotasking, no s vremenom ćete biti sve uspješniji.